www.polishlegions.com to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskiego oręża. Podróżujemy szlakiem polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte, które jako pierwsze po upadku kraju walczyły o suwerenną i niepodległą Polską. Odbiorcami portalu są różne grupy wiekowe, ze szczególną uwagą na młodzież szkolną.
Projekt Polish Legions powstał w 2018 roku. Od 2 lat kwerendujemy archiwalne XIX wieczne pamiętniki legionistów, opracowania, książki, gazety i inne archiwa o czasach wojen Napoleońskich. Na ich podstawie opracowujemy miejsca związane ze szlakiem bojowym polskich legionów w danym kraju np.: forty, zamki, kościoły, starówki miast lub miejsca działań zbrojnych np.: pola bitewne, pomniki itd. Następnie przygotowujemy trasę dokumentacyjną do miejsc najszerzej opisanych w książkach, które istniały w czasach, kiedy byli tam Polacy. Filmujemy je za pomocą drona i przygotowujemy sesję zdjęciową najważniejszych obiektów. Następnie opracowany materiał tekstowy i wizualny prezentujemy na portalu www.polishlegions.com - który jest pierwszą interaktywną encyklopedią o polskich legionach z lat 1797-1814.
Celem Fundacji Ambasada Kultury jest rozwój portalu I dokumentacja wszystkich krajów, w których walczyli i stacjonowali Polacy. Portal jest wykorzystywany na lekcjach historii jako dodatkowe źródło wiedzy o okresie Napoleońskim, jest inspiracją dla młodych i doświadczonych podróżników oraz źródłem wiedzy dla pasjonatów historii i naukowców. Naszym mottem są słowa Napoleona Bonaparte o Polakach, które padły zaraz po zwycięskiej szarży pod sławetną Somossierą w 1808 roku „Cóż za śmiałość w tych Polakach”. Poprzez portal www.polishlegions.com po ponad 200 latach dajemy nowe życie historii o polskich legionach i uświetniamy obchody 100 lecia niepodległości, do których by nie doszło, gdyby w tamtych czasach koalicja Napoleona wygrała te dziejową wojnę.
Od upadku Insurekcji Kościuszkowskiej do upadku Napoleona, polscy żołnierze walczyli lub stacjonowali na terenie: Europy (Polska, Francja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Białoruś, Rosja) Karaibów (Haiti) i inne (wyspa Świętej Heleny, Egipt). W 2018 roku podczas pierwszej edycji projektu, podróżowaliśmy po Haiti szlakiem wojny z lat 1803-1804. W 2019 roku odbyła się druga edycja projektu, podróż do Hiszpanii szlakiem wojny z lat 1807-1812.