O projekcie

 

 

Łukasz Gosławski

Urodzony 27.02.1986 w Warszawie. Prezes Fundacji Ambasada Kultury. Absolwent dwóch szkół artystycznych, PWST we Wrocławiu wydział aktorski oraz PWSFTViT w Łodzi, wydział produkcji filmowej i telewizyjnej. Występuje na deskach teatrów: Nowy w Łodzi, IMKA i Capitol w Warszawie. Współwłaściciel ekologicznej marki dla dzieci i dorosłych WISŁAKI. Autor i koordynator wielu interaktywnych projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. uaktorek.pl, warszawianka44

Sławomir Świątek

Filozof, teolog, religioznawca, nauczyciel, pedagog, wychowawca młodzieży, globtroter.

Natoucheca Belony

Urodzona 16.08.1988 roku w Port au Prince stolicy Republiki Haiti. Wykształcenie: Ecole de commece Julien Craan – American Accounting and Buisnes Maths oraz Faculte Craan D’Haiti – Management. Absolwentka szkoły językowej: Wondeful Institute w języku angielskim. Posługująca się czterema językami biegle tj. francuski, kreolski, angielski oraz hiszpański. Zainteresowania: nauka języków obcych, historia

Zofia Witucka

Urodziła się w Kostaryce w rodzinie haitańsko-polskiej. Po kilku latach przeprowadziła się do Polski, gdzie ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Później dodatkowo ukończyła Szkołę Dyplomacji i Służby Zagranicznej na Uniwersytecie de las Americas w San Jose, w Kostaryce, filologię francuską na Uniwersytecie Sorbońskim oraz podyplomowe studium public relations.
   
Zanim utworzyła Fundację Polska-Haiti, pracowała w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Centrum Informacji Europejskiej, gdzie odpowiadała za Public Relations. Jako nauczyciel języka polskiego i francuskiego pracowała na Uniwersytecie Sorbońskim oraz w Paryżu ucząc dzieci polskich emigrantów. Zna biegle cztery języki: polski, francuski, hiszpański oraz angielski. Mężatka z trójką dzieci.

Adam Radoliński

Urodzony w Polsce reżyser i producent, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku mediowym i eventowym. Pracując przez ostatnie 5 lat w regionie MENA w przestrzeni reklamy, mody i sztuki. Od pięciu lat aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną, naukami politycznymi i komunikacją publiczną. Jest absolwentem dwóch fakultetów na Uniwersytecie Wrocławskim.

Maria Luiza Leśnodorska

Koordynatorka projektu "Polacy na Haiti", pomaga w kwestiach organizacyjnych, promocyjnych oraz zajmuje się kontaktem z partnerami i mediami. Uwielbia film, teatr i podróże. Na codzień pracuje w Fundacji Przestrzeń Filmowa.

Adam Kupaj

aktor Teatru Nowego w Łodzi im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru IMKA w Warszawie. Współpracował z uznanymi Polskimi i zagranicznym reżyserami: Małgorzata Bogajewska, Marek Fiedor, Wieniamin Filsztyński, Mikołaj Grabowski, Remigiusz Brzyk, Marcin Liber. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odtwóra roli Tadeusza Kościuszki w spektkalu: „Kościuszko. Ostatnia Bitwa”. Pasjonat historii, fotograf – autor zdjęć dokumentujących wyprawę do Hiszpanii, szklakiem polskich legionistów. 

Nikodem Szlęzak

Operator filmowy. Na codzień pracuje w Centrum Technologii Audiowizualnych z siedzibą we Wrocławiu.

Magdalena Żak

Aktorka na stałe związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie oraz doktorantka Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na Haiti badała rdzenne rytuały w ramach projektu naukowego "Między teatrem a rytuałem. Performatyka zachowań ludów Haitańskich".

Zbigniew Pęczek

Pasjonat historii i podróżowania, zawodowy kierowca, na codzień pracujący jako kierowca autobusu. Zbigniew był naszym kierowcą w podróży do Hiszpanii,  Niemiec i Francji. 

Joseph Eunick

Mieszka w Jacmel. Podczas wyprawy był naszym kierowcą oraz przewodnikiem. Zna bardzo dobrze południową częśc Haiti. Posługuje się językiem kreolskim oraz francuskim.

Smith Dessin

Pochodzi z miejscowości Caberet, wychowany w USA. Smith był naszym kierowcą podczas podróży na północy Haiti. Prowadzi szkołę dla dzieci pod Caberet. Posługuje się językiem angielskim oraz kreolskim. 

  www.polishlegions.com to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskiego oręża. Podróżujemy szlakiem polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte, które jako pierwsze po upadku kraju walczyły o suwerenną i niepodległą Polską. Odbiorcami portalu są różne grupy wiekowe, ze szczególną uwagą na młodzież szkolną. 


    Projekt Polish Legions powstał w 2018 roku. Od 2 lat kwerendujemy archiwalne XIX wieczne pamiętniki legionistów, opracowania, książki, gazety i inne archiwa o czasach wojen Napoleońskich. Na ich podstawie opracowujemy miejsca związane ze szlakiem bojowym polskich legionów w danym kraju np.: forty, zamki, kościoły, starówki miast lub miejsca działań zbrojnych np.: pola bitewne, pomniki itd. Następnie przygotowujemy trasę dokumentacyjną do miejsc najszerzej opisanych w książkach, które istniały w czasach, kiedy byli tam Polacy. Filmujemy je za pomocą drona i przygotowujemy sesję zdjęciową najważniejszych obiektów. Następnie opracowany materiał tekstowy i wizualny prezentujemy na portalu www.polishlegions.com - który jest pierwszą interaktywną encyklopedią o polskich legionach z lat 1797-1814. 


    Celem Fundacji Ambasada Kultury jest rozwój portalu I dokumentacja wszystkich krajów, w których walczyli i stacjonowali Polacy. Portal jest wykorzystywany na lekcjach historii jako dodatkowe źródło wiedzy o okresie Napoleońskim, jest inspiracją dla młodych i doświadczonych podróżników oraz źródłem wiedzy dla pasjonatów historii i naukowców. Naszym mottem są słowa Napoleona Bonaparte o Polakach, które padły zaraz po zwycięskiej szarży pod sławetną Somossierą w 1808 roku „Cóż za śmiałość w tych Polakach”. Poprzez portal www.polishlegions.com po ponad 200 latach dajemy nowe życie historii o polskich legionach i uświetniamy obchody 100 lecia niepodległości, do których by nie doszło, gdyby w tamtych czasach koalicja Napoleona wygrała te dziejową wojnę. 


    Od upadku Insurekcji Kościuszkowskiej do upadku Napoleona, polscy żołnierze walczyli lub stacjonowali na terenie: Europy (Polska, Francja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Białoruś, Rosja) Karaibów (Haiti) i inne (wyspa Świętej Heleny, Egipt). W 2018 roku podczas pierwszej edycji projektu, podróżowaliśmy po Haiti szlakiem wojny z lat 1803-1804. W 2019 roku odbyła się druga edycja projektu, podróż do Hiszpanii szlakiem wojny z lat 1807-1812.

 

KWERENDA

1. Archiwizacja i digitalizacja publikacji dotyczących Legionów polskich (prasa, pamiętniki, wspomnienia, beletrystyka, prace naukowe).

2. Dokumentacja reportażowa z polskich miejscowości na Haiti. Wywiady z ostatnimi potomkami Polaków na Haiti.

3. Kwerenda pamiętników żołnierzy, dostępnych na zasadzie wolnej licencji.

4. Archiwizacja polskich śladów materialnych w Europie i na Haiti.

 

PODRÓŻE DOKUMENTALNE

1. Dokumentacja dziejów polskich Legionistów, walczących w Europie i na Haiti w latach 1797-1815.

2. Dokumentacja audiowizualna i zdjęciowa miejsc historycznie związanych z polskim szlakiem bojowym.

3. Realizacja interaktywnej mapy historycznej uzupełnionej wiedzą zdobytą w trakcie kwerendy i badań naukowych dostępną on-line.

4. Relacja online z podróży na kanałach social media Youtube, Facebook, Instagram, w prasie, radio oraz TV.

5. Podróż na Haiti 28 listopada - 18 grudnia 2018 r. 

6. Podróż do Hiszpanii 2-17 sierpnia 2019 r.

 

STRONA INTERNETOWA

1. Interaktywne kompendium wiedzy na temat historii polskich legionistów oraz ich potomków. Strona jest dostępna w języku polskim i kreolskim.

2. Narzędzie dydaktyczne do nauki historii.

3. Interaktywny przewodnik po Europie i Karaibach śladem polskich legionistów.

4. Publikacja zebranych materiałów tekstowych oraz audiowizualnych w postaci wystaw outdorowych, filmów, artykułów.

5. Przygotowanie interaktywnej bazy nazwisk legionistów.