Rozwój Haiti 1422-1804

Proces urbanizacji kolonij Saint Domingue od czasów prekolumbijskich do wybuchu rewlolucji haitańskiej. 

wewe

wee

wewe

   we

   

W 1508 roku Hiszpanie założyli miasto pod nazwą " Villa Nueva de Yaquine ".

W 1655 roku Anglicy osiedlili się w zatoce, którą nazywają Cromwell Bay ( Cromwell Bay ).

W 1677 roku Francuzi osiedlili się tam po tym, jak wyparli Anglików i nadali mu jego imię na cześć Saint-Louis, nie zapominając o królu tamtych czasów, Królu Słońce czy Ludwiku XIV .

Założona w 1698 r. Firma Santo Domingo zakłada budynki i magazyny w Saint-Louis. Miasto nosi nazwę Saint-Louis-du-Sud w 1721 roku.

Główny artykuł: Bitwa pod Saint-Louis-du-Sud .
19 marca 1748 angielska eskadra dowodzona przez wiceadmirała Charlesa Knowlesa zaatakowała Fort St. Louis. Garnizon Fortu Capitule: wiceadmirał Knowles zgadza się z Antoineem de Caffaro, majorem Fort St. Louis, że St. Louis będzie wolnym portem dla angielskich statków do robienia wody i drewna. Anglicy wysadzają dużą część murów fortu 2 . W kolejnych latach środek ciężkości południa przesuwa się w stronę Les Cayes .

https://fr.wikipedia.org/wiki/Saint-Louis-du-Sud

https://fr.wikipedia.org/wiki/Compagnie_de_Saint-Domingue spółka od niewolników

Tortuga

Pierwsza osada francuska.

des Irois

Założony przez irlandzkich ludzi w 1625 roku, stało się gmina w 1952 roku

Port-Margot

Z Wyspa Żółwi , Port-Margot to pierwszy francuski osada na wyspie Hispaniola : to gdzie François Levasseur wylądował w 1640 roku , wysłany przez Phillippe de Longvilliers de Poincy , generała porucznika z wysp Ameryki dla króla Francji. Objął dowództwo Wyspy Żółwi, której jest pierwszym gubernatorem. W 1679 roku , Port-Margot jest scena buntu niewolników, prowadzony przez kapłana imieniem Ojciec John. Parafia Port-Margot została założona w 1711 roku pod patronatem św . Małgorzaty .

 

Port-de-Paix

Obszar wokół miasta otrzymał nazwę "Valparaíso" autorstwa Krzysztofa Kolumba po wylądowaniu tutaj późnym wieczorem 6 grudnia 1492 r.

Założony w 1644 r. Przez Hiszpanów w imieniu Valparaiso przez Hiszpankę w dawnej rezydencji Indianina, Cacicazgo de Marién , przeszedł do obecnej nazwy, kiedy stał się ostoją francuskich filibustów.

Miasto zostało założone w 1665 roku przez francuskie obstrukcje , wypędzone z wyspy Tortuga przez brytyjskich okupantów. W 1676 r. Stolica francuskiej kolonii Saint-Domingue została przeniesiona z Tortugi do Port-de-Paix i pozostała siedzibą rządu do 1711 r., Kiedy to stolica została przeniesiona do Cap-Français . W 1676 Padrejean uciekł z niewoli w porcie. W 1679 r. Miasto zobaczyło pierwszą rewoltę czarnych niewolników. Obszar ten odniósł wielki sukces w XIX wieku, ale w 1802 roku miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez pożar i nigdy nie osiągnęło swojego poprzedniego statusu.

Leogane

Wśród założycieli osadników Yaguana francuska wymowa ma Leogane był Ogeron który był gubernatorem kolonii francuskiej Santo Domingo w 1665. W 1669, Leogane miał zaledwie 50 mężczyzn przewożących broń. Osadę przeprowadzono w dwóch miejscach: L'Ester i Petite Riviere, siedziba parafii Saint-Jacques. W 1694 r. D'Ogeron zamieszkał w Leogane, który stał się stolicą kolonii.

W 1691 roku Anglicy zaatakowali Petite Riviere, ale zostali odepchnięci przez mieszkańców; w 1701 r. chcieli zgromadzić Ester i La Petite Riviere, ale różnorodność opinii trzymała ich oboje. W lutym 1710 r. Pożar zniszczył Little River, pozostawiając tylko sześć lub siedem domów, a kościół nie został odbudowany.

Ester został zaatakowany w październiku 1694 przez Anglików. Z tej okazji Pan Guy Coutard, doradca suwerennej Rada, wytworny, ale było 40 zabitych i rannych. 7 sierpnia 1702 r. Nastąpił nowy atak języka angielskiego, bez powodzenia. Parafia Ester został stłumiony przez Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 1711. St. Rose of Lima parafii, znajduje się w Leogane, udało się do dwóch parafiach Little River i Ester.

W 1697 r. Suwerenna i nadrzędna rada kolonii w Santo Domingo została przeniesiona z Petit Goave, zrujnowanego przez Anglików, na Leogane 2 .

Traktat z Rijswjk

W 1697 roku na mocy traktatu z Rijswijk, część wyspy na której znajduje się obecne Haiti przeszła we francuskie władanie jako Saint-Domingue. 

Dondon

 Pierwszy europejski osadnik w Dondon jest chirurg korsarz André Minguet: Jean-Baptiste du Casse , gubernator Santo Domingo , daje to 11 września 1698 koncesja „w miejscu powszechnie nazywany Hole Dondon , ograniczone gór, które tworzą Cape, a po drugiej stronie gór sawanna Wielkim Fond i Limbe i rzeki Peppermaster, aby podnieść bydło ". 2 .

Katolicka parafia Dondon została utworzona w 1727 roku i poświęcona świętemu Marcinowi z Tours 3 .

Pignon

Znajduje się na granicy Wyżyny Centralnej i Północnej. Kiedy Francja po raz pierwszy nabyła zachodnią trzecią część wyspy [3] [4]z Hiszpanii, Pignon położony na granicy francuskich i hiszpańskich terytoriów. Zostało założone w 1699 r. Przez Jeana Guillaume'a de Pignon, jednego z pierwszych francuskich handlowców i plantatorów, którzy osiedlili zachodnią część Hispanioli po traktacie z Ryswick z Hiszpanią. Rozległe doliny były odpowiednie dla tytoniu, trzciny cukrowej, kawy, bananów, mango, kakao i produkcji zwierzęcej na eksport do Francji i handlu z hiszpańskimi sąsiadami w Hinche. Łańcuch górski z widokiem na doliny zapewniał ochronę przed tropikalnymi sztormami i tornadami, czyniąc obszar jeszcze bardziej pożądanym dla Guillaume. Później, wraz z ponad 700 niewolnikami na różnych plantacjach w całym regionie, on i jego rodzina przekształcili ten obszar w centrum handlowego handlu. On i jego rodzina osiedlili wioskę, u stóp góry, która nosi jego imię po dziś dzień.

Acul

Parafia Camp Louise została założona w 1699 roku przez gubernatora Santo Domingo, Josepha z Honon de Gallifet . Parafia przyjmuje imię Acul po 1730 roku

Moim

Kościół Quartier-Morin znajduje się w 1700 roku pod patronatem Saint Louis

Port-à-Piment

Port-à-Piment został założony w 1700 roku . Miasto zostało podniesione do rangi gminy w 1872 roku 

Mirebalais

Cabaret

Nazwany po osadnika, który założył go , Earl of Arquin i gubernator San Domingo w 1711 roku W czasie prezydentury Jean-Claude Duvalier został przemianowany Duvalier-Ville , odzyskując jego imię, gdy Bébé Doc został obalony.

Fond-de-Negres

parafia powstała przed 1712 przez karmelitów i wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel. Kościół parafialny został przeniesiony w 1732 roku z Chapelle Marie do centrum Fond-des-Nègres.

Cayes Jacmel

Miasto Cayes-Jacmel zostało założone w 1714 roku.

Saint Marc

Torbech
Parafia Torbecka powstała w 1719 r. Pod patronatem św . Józefa 

L'Acule / Anse-a-Veau 

Miasto Anse-à-Veau zostało założone w 1721 roku i w tym samym roku stało się gminą.

Verete

Petit-Trou-de-Nippes

Jest ustanowiony jako parafii 8 września 1738, pod patronatem Matki Bożej Dobrej Pomocy.

Jean-Rabel

Croix-des-Bouquets

W czasie francuskiej kolonii Santo Domingo około 1750 r. W La Croix-des-Bouquets powstała parafia odłączona od Port-au-Prince.

Bombarieropolis

San Rafael de La Angostura

Zostało założone j w 1761 r. Przez kolonistów z Wysp Kanaryjskich, głównie z Gran Canarii, chociaż niektóre ważne kanarki pochodziły z pobliskiego miasta Hinche.

Las Caobas

to miasto targowe w wiejskim, rolniczym regionie. Wsie znajdujące się w okolicy obejmują Cohoroes, Rantamoulie, LaHoye i Pouly (również pisane Poulie lub Poule ), Flande i Pareidon. Otaczające go miasto i wsie były przedmiotem prac misyjnych Kościoła episkopalnego na początku XXI wieku. [3] [4] [5]

Został założony przez hiszpańskich kolonistów jako Las Caobas w 1763 roku

Jeremie

San Miguel de la Atalaya

 została założona w 1768 roku jako San Miguel de la Atalaya , na terenie Estancia Marigallega przez ppłk José de Guzmán y Meléndez 

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint-Michel-de-l%27Atalaye

Została założona w San Miguel de la Atalaya w 1768 roku , 3 na terenie Estancia Marigallega przez José de Guzman i Melendez , Vicomte de San Rafael de la Angostura , późniejszy baron od San Miguel de la Atalaya . 4 W 1776 roku został podpisany do niego, Traktat z San Miguel de la Atalaya, wśród gubernatorów Santo Domingo i San Domingo , które określają się utworzyć dwa komitety narysować granicę między obu kolonii przez odniesienie do rzeki Dajabón i Pedernales . 5

mieszkańców. 4

W czasie wojny Pierwszej Koalicji została zajęta przez Francję w 1794 roku ; w następnym roku w ramach pokoju w Bazylei Hiszpania przekazuje swoje posiadłości na hiszpańskiej wyspie do Francji.

W grudniu 1821 i styczniu 1822, Haiti centralny i północny wschód od Santo Domingo został załączony, aw lutym 1822 roku została przyłączona wschodniej Santo Domingo, w tym jej kapitału. W lutym 1844 roku niepodległość Dominikany z Haiti ogłosił, ale ze względu na Haiti najazdów, panowanie nad miastem Dominikańska nie było bardzo skuteczne. Po podpisaniu pokoju między tych dwóch krajów w 1874 roku, wiele miast w środkowej części wyspy by otrzymać Haitian migracji; w 1936 roku Dominikana formalnie oddał miasto na Haiti.

Les Anglais

Miasto angielskie zostało założone przez brytyjskich osadników w 1774 roku .

Nazwy niektórych przedmieść miasta świadczą o przejściu Anglików w zatoce, która służyła za sztafetę w portach jamajskich . Stała walka z Francuzami i Hiszpanami o kontrolę nad regionem zmusiła Anglików do ustanowienia tego licznika na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Haiti . Zatoka zdecydowanie przeszła pod kontrolę Francuzów wraz z przybyciem André Rigauda, który towarzyszył ostatniej wyprawie francuskiej kierowanej przez generała Leclerca. Anglicy są jedynym miastem na południu, które było lojalne wobec Toussaint Louverturekiedy przeszedł w obozie angielskim po zdemaskowany dwulicowość Francuzów, którzy byli zdesperowani, aby przywrócić niewolnictwo na wyspie na przekór dekretu znoszącej niewolnictwo na całym terytorium.

Ennery

Miasto zostało założone w Ennery 1776 i nazwany Victor Thérèse Carpenter , hrabiego Ennery, gubernatora Santo Domingo w 1775-1776.

Ennery jest miastem jednego z wielkich przywódców haitańskiej rewolucji , Toussaint Louverture . Ruiny jego domu wciąż znajdują się w Ennery. Patras-Rod , jak był znany, dokonał miasto obszar strategiczny i jest w Ennery został aresztowany przez General Leclerc , a następnie deportowany do Francji, by zamarznąć na śmierć w zamku Fort de Joux .

Bainet

Został założony w 1778

Mobin-Crochue

Założona w 1782 roku, stała się gmina w 1851 roku

Cavalion

Zostało założone w 1789 roku.

 

Morne

Brzegi rzeki morele i Lonmon płaskowyżu z widokiem na pokryte były z lasu drzew morelowych i pierwszych francuskich piratów osiadł tam w drugiej połowie xvii th century nazwie ich zakład o nazwie moreli . Od stulecia miasto było zależne od parafii Dame-Marie do 1789 roku, kiedy to z kolei stała się parafią.

Grande Rivière du Nord 

W 1790 roku , podczas rewolucji Haiti , która doprowadziła do niepodległości kraju, Mulat Vincent Ogé uruchamia pospolite ruszenie z Grande-Riviere-du-Nord. Podczas okupacji Haiti przez Stany Zjednoczone od 1915 do 1934 , Grande-Rivière-du-Nord jest podstawą ruchu oporu kierowanego przez Charlemagne Péralte .

Hinche 

Hiszpańskie miasto przekazane administracji francuskiej w 1794 roku dzięki wojskowemu geniuszowi Toussaint Louverture, a następnie podniesione do rangi gminy.
"W dniu 20 listopada 1790 roku Vincent Ogé i 23 innych jego towarzyszy broni zostali aresztowani w Hinche po niepowodzeniu ich chwalebnego pokazu broni. (Źródło: Rouzier, S. Uniwersalny słownik geograficzny i administracyjny Haiti, tom 3. Port-au-Prince: Aug A. Heraux, 1927, s. 24 ).
Podczas niepodległości Dominikany był częścią sąsiedniego terytorium. Rok później kolumna Gwardii Narodowej Marmolady zabrała ją dominikanom.

Coral 

Parafia św. Piotra w Koralie została założona w 1799 roku .

Dessalines - Marchand 

Założony 22 marca 1802 roku pod nazwą Marchand jako wioska, był stolicą Haiti podczas Pierwszego Cesarstwa. Stało się gmina w 1843 roku. Swą nazwę zawdzięcza Jean-Jacques Dessalines 

Fort Marc

Fort Marfranc część dwudziestu wojskowych struktur zbudowanych na terytorium Haiti po niepodległości w 1804 roku : Ten system obronny został skierowanych przeciwko ewentualnym powrocie francuskich, starych mistrzów kolonii Santo Domingo .

Twierdzy roztacza się widok na miasto Jeremie . To Lawrence Ferou , przywódca powstańców Haiti przeciwko francuskim, który kieruje budowę tego fortu, który wybrał lokalizację.

Twierdza została zbudowana na pozostałościach dawnego dworu francuskiego oficera pierwszego towarzystwie żandarmów, kapitan Marfranc, który również służył pod polskim Ogólne Władysława Jabłonowskiego 2 . Fortu rozciąga się również na miejscu starych chat slave.

Marfranc ( Mafran w kreolski ), to miasto w powiecie Jeremiasza

W murach tej twierdzy pochowano jednego z sygnatariuszy Aktu Niepodległości Haiti, Laurent Ferou , twórca tego fortu, urodzony na głównej Pinot na Stokach , zmarł w Jeremiasza w 1806 roku .Fort Marfranc jest teraz prawie całkowicie zniszczony.

wewe

wee

wewe

   we

   

W 1508 roku Hiszpanie założyli miasto pod nazwą " Villa Nueva de Yaquine ".

W 1655 roku Anglicy osiedlili się w zatoce, którą nazywają Cromwell Bay ( Cromwell Bay ).

W 1677 roku Francuzi osiedlili się tam po tym, jak wyparli Anglików i nadali mu jego imię na cześć Saint-Louis, nie zapominając o królu tamtych czasów, Królu Słońce czy Ludwiku XIV .

Założona w 1698 r. Firma Santo Domingo zakłada budynki i magazyny w Saint-Louis. Miasto nosi nazwę Saint-Louis-du-Sud w 1721 roku.

Główny artykuł: Bitwa pod Saint-Louis-du-Sud .
19 marca 1748 angielska eskadra dowodzona przez wiceadmirała Charlesa Knowlesa zaatakowała Fort St. Louis. Garnizon Fortu Capitule: wiceadmirał Knowles zgadza się z Antoineem de Caffaro, majorem Fort St. Louis, że St. Louis będzie wolnym portem dla angielskich statków do robienia wody i drewna. Anglicy wysadzają dużą część murów fortu 2 . W kolejnych latach środek ciężkości południa przesuwa się w stronę Les Cayes .

https://fr.wikipedia.org/wiki/Saint-Louis-du-Sud

https://fr.wikipedia.org/wiki/Compagnie_de_Saint-Domingue spółka od niewolników

Tortuga

Pierwsza osada francuska.

des Irois

Założony przez irlandzkich ludzi w 1625 roku, stało się gmina w 1952 roku

Port-Margot

Z Wyspa Żółwi , Port-Margot to pierwszy francuski osada na wyspie Hispaniola : to gdzie François Levasseur wylądował w 1640 roku , wysłany przez Phillippe de Longvilliers de Poincy , generała porucznika z wysp Ameryki dla króla Francji. Objął dowództwo Wyspy Żółwi, której jest pierwszym gubernatorem. W 1679 roku , Port-Margot jest scena buntu niewolników, prowadzony przez kapłana imieniem Ojciec John. Parafia Port-Margot została założona w 1711 roku pod patronatem św . Małgorzaty .

 

Port-de-Paix

Obszar wokół miasta otrzymał nazwę "Valparaíso" autorstwa Krzysztofa Kolumba po wylądowaniu tutaj późnym wieczorem 6 grudnia 1492 r.

Założony w 1644 r. Przez Hiszpanów w imieniu Valparaiso przez Hiszpankę w dawnej rezydencji Indianina, Cacicazgo de Marién , przeszedł do obecnej nazwy, kiedy stał się ostoją francuskich filibustów.

Miasto zostało założone w 1665 roku przez francuskie obstrukcje , wypędzone z wyspy Tortuga przez brytyjskich okupantów. W 1676 r. Stolica francuskiej kolonii Saint-Domingue została przeniesiona z Tortugi do Port-de-Paix i pozostała siedzibą rządu do 1711 r., Kiedy to stolica została przeniesiona do Cap-Français . W 1676 Padrejean uciekł z niewoli w porcie. W 1679 r. Miasto zobaczyło pierwszą rewoltę czarnych niewolników. Obszar ten odniósł wielki sukces w XIX wieku, ale w 1802 roku miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez pożar i nigdy nie osiągnęło swojego poprzedniego statusu.

Leogane

Wśród założycieli osadników Yaguana francuska wymowa ma Leogane był Ogeron który był gubernatorem kolonii francuskiej Santo Domingo w 1665. W 1669, Leogane miał zaledwie 50 mężczyzn przewożących broń. Osadę przeprowadzono w dwóch miejscach: L'Ester i Petite Riviere, siedziba parafii Saint-Jacques. W 1694 r. D'Ogeron zamieszkał w Leogane, który stał się stolicą kolonii.

W 1691 roku Anglicy zaatakowali Petite Riviere, ale zostali odepchnięci przez mieszkańców; w 1701 r. chcieli zgromadzić Ester i La Petite Riviere, ale różnorodność opinii trzymała ich oboje. W lutym 1710 r. Pożar zniszczył Little River, pozostawiając tylko sześć lub siedem domów, a kościół nie został odbudowany.

Ester został zaatakowany w październiku 1694 przez Anglików. Z tej okazji Pan Guy Coutard, doradca suwerennej Rada, wytworny, ale było 40 zabitych i rannych. 7 sierpnia 1702 r. Nastąpił nowy atak języka angielskiego, bez powodzenia. Parafia Ester został stłumiony przez Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 1711. St. Rose of Lima parafii, znajduje się w Leogane, udało się do dwóch parafiach Little River i Ester.

W 1697 r. Suwerenna i nadrzędna rada kolonii w Santo Domingo została przeniesiona z Petit Goave, zrujnowanego przez Anglików, na Leogane 2 .

Traktat z Rijswjk

W 1697 roku na mocy traktatu z Rijswijk, część wyspy na której znajduje się obecne Haiti przeszła we francuskie władanie jako Saint-Domingue. 

Dondon

 Pierwszy europejski osadnik w Dondon jest chirurg korsarz André Minguet: Jean-Baptiste du Casse , gubernator Santo Domingo , daje to 11 września 1698 koncesja „w miejscu powszechnie nazywany Hole Dondon , ograniczone gór, które tworzą Cape, a po drugiej stronie gór sawanna Wielkim Fond i Limbe i rzeki Peppermaster, aby podnieść bydło ". 2 .

Katolicka parafia Dondon została utworzona w 1727 roku i poświęcona świętemu Marcinowi z Tours 3 .

Pignon

Znajduje się na granicy Wyżyny Centralnej i Północnej. Kiedy Francja po raz pierwszy nabyła zachodnią trzecią część wyspy [3] [4]z Hiszpanii, Pignon położony na granicy francuskich i hiszpańskich terytoriów. Zostało założone w 1699 r. Przez Jeana Guillaume'a de Pignon, jednego z pierwszych francuskich handlowców i plantatorów, którzy osiedlili zachodnią część Hispanioli po traktacie z Ryswick z Hiszpanią. Rozległe doliny były odpowiednie dla tytoniu, trzciny cukrowej, kawy, bananów, mango, kakao i produkcji zwierzęcej na eksport do Francji i handlu z hiszpańskimi sąsiadami w Hinche. Łańcuch górski z widokiem na doliny zapewniał ochronę przed tropikalnymi sztormami i tornadami, czyniąc obszar jeszcze bardziej pożądanym dla Guillaume. Później, wraz z ponad 700 niewolnikami na różnych plantacjach w całym regionie, on i jego rodzina przekształcili ten obszar w centrum handlowego handlu. On i jego rodzina osiedlili wioskę, u stóp góry, która nosi jego imię po dziś dzień.

Acul

Parafia Camp Louise została założona w 1699 roku przez gubernatora Santo Domingo, Josepha z Honon de Gallifet . Parafia przyjmuje imię Acul po 1730 roku

Moim

Kościół Quartier-Morin znajduje się w 1700 roku pod patronatem Saint Louis

Port-à-Piment

Port-à-Piment został założony w 1700 roku . Miasto zostało podniesione do rangi gminy w 1872 roku 

Mirebalais

Cabaret

Nazwany po osadnika, który założył go , Earl of Arquin i gubernator San Domingo w 1711 roku W czasie prezydentury Jean-Claude Duvalier został przemianowany Duvalier-Ville , odzyskując jego imię, gdy Bébé Doc został obalony.

Fond-de-Negres

parafia powstała przed 1712 przez karmelitów i wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel. Kościół parafialny został przeniesiony w 1732 roku z Chapelle Marie do centrum Fond-des-Nègres.

Cayes Jacmel

Miasto Cayes-Jacmel zostało założone w 1714 roku.

Saint Marc

Torbech
Parafia Torbecka powstała w 1719 r. Pod patronatem św . Józefa 

L'Acule / Anse-a-Veau 

Miasto Anse-à-Veau zostało założone w 1721 roku i w tym samym roku stało się gminą.

Verete

Petit-Trou-de-Nippes

Jest ustanowiony jako parafii 8 września 1738, pod patronatem Matki Bożej Dobrej Pomocy.

Jean-Rabel

Croix-des-Bouquets

W czasie francuskiej kolonii Santo Domingo około 1750 r. W La Croix-des-Bouquets powstała parafia odłączona od Port-au-Prince.

Bombarieropolis

San Rafael de La Angostura

Zostało założone j w 1761 r. Przez kolonistów z Wysp Kanaryjskich, głównie z Gran Canarii, chociaż niektóre ważne kanarki pochodziły z pobliskiego miasta Hinche.

Las Caobas

to miasto targowe w wiejskim, rolniczym regionie. Wsie znajdujące się w okolicy obejmują Cohoroes, Rantamoulie, LaHoye i Pouly (również pisane Poulie lub Poule ), Flande i Pareidon. Otaczające go miasto i wsie były przedmiotem prac misyjnych Kościoła episkopalnego na początku XXI wieku. [3] [4] [5]

Został założony przez hiszpańskich kolonistów jako Las Caobas w 1763 roku

Jeremie

San Miguel de la Atalaya

 została założona w 1768 roku jako San Miguel de la Atalaya , na terenie Estancia Marigallega przez ppłk José de Guzmán y Meléndez 

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint-Michel-de-l%27Atalaye

Została założona w San Miguel de la Atalaya w 1768 roku , 3 na terenie Estancia Marigallega przez José de Guzman i Melendez , Vicomte de San Rafael de la Angostura , późniejszy baron od San Miguel de la Atalaya . 4 W 1776 roku został podpisany do niego, Traktat z San Miguel de la Atalaya, wśród gubernatorów Santo Domingo i San Domingo , które określają się utworzyć dwa komitety narysować granicę między obu kolonii przez odniesienie do rzeki Dajabón i Pedernales . 5

mieszkańców. 4

W czasie wojny Pierwszej Koalicji została zajęta przez Francję w 1794 roku ; w następnym roku w ramach pokoju w Bazylei Hiszpania przekazuje swoje posiadłości na hiszpańskiej wyspie do Francji.

W grudniu 1821 i styczniu 1822, Haiti centralny i północny wschód od Santo Domingo został załączony, aw lutym 1822 roku została przyłączona wschodniej Santo Domingo, w tym jej kapitału. W lutym 1844 roku niepodległość Dominikany z Haiti ogłosił, ale ze względu na Haiti najazdów, panowanie nad miastem Dominikańska nie było bardzo skuteczne. Po podpisaniu pokoju między tych dwóch krajów w 1874 roku, wiele miast w środkowej części wyspy by otrzymać Haitian migracji; w 1936 roku Dominikana formalnie oddał miasto na Haiti.

Les Anglais

Miasto angielskie zostało założone przez brytyjskich osadników w 1774 roku .

Nazwy niektórych przedmieść miasta świadczą o przejściu Anglików w zatoce, która służyła za sztafetę w portach jamajskich . Stała walka z Francuzami i Hiszpanami o kontrolę nad regionem zmusiła Anglików do ustanowienia tego licznika na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Haiti . Zatoka zdecydowanie przeszła pod kontrolę Francuzów wraz z przybyciem André Rigauda, który towarzyszył ostatniej wyprawie francuskiej kierowanej przez generała Leclerca. Anglicy są jedynym miastem na południu, które było lojalne wobec Toussaint Louverturekiedy przeszedł w obozie angielskim po zdemaskowany dwulicowość Francuzów, którzy byli zdesperowani, aby przywrócić niewolnictwo na wyspie na przekór dekretu znoszącej niewolnictwo na całym terytorium.

Ennery

Miasto zostało założone w Ennery 1776 i nazwany Victor Thérèse Carpenter , hrabiego Ennery, gubernatora Santo Domingo w 1775-1776.

Ennery jest miastem jednego z wielkich przywódców haitańskiej rewolucji , Toussaint Louverture . Ruiny jego domu wciąż znajdują się w Ennery. Patras-Rod , jak był znany, dokonał miasto obszar strategiczny i jest w Ennery został aresztowany przez General Leclerc , a następnie deportowany do Francji, by zamarznąć na śmierć w zamku Fort de Joux .

Bainet

Został założony w 1778

Mobin-Crochue

Założona w 1782 roku, stała się gmina w 1851 roku

Cavalion

Zostało założone w 1789 roku.

 

Morne

Brzegi rzeki morele i Lonmon płaskowyżu z widokiem na pokryte były z lasu drzew morelowych i pierwszych francuskich piratów osiadł tam w drugiej połowie xvii th century nazwie ich zakład o nazwie moreli . Od stulecia miasto było zależne od parafii Dame-Marie do 1789 roku, kiedy to z kolei stała się parafią.

Grande Rivière du Nord 

W 1790 roku , podczas rewolucji Haiti , która doprowadziła do niepodległości kraju, Mulat Vincent Ogé uruchamia pospolite ruszenie z Grande-Riviere-du-Nord. Podczas okupacji Haiti przez Stany Zjednoczone od 1915 do 1934 , Grande-Rivière-du-Nord jest podstawą ruchu oporu kierowanego przez Charlemagne Péralte .

Hinche 

Hiszpańskie miasto przekazane administracji francuskiej w 1794 roku dzięki wojskowemu geniuszowi Toussaint Louverture, a następnie podniesione do rangi gminy.
"W dniu 20 listopada 1790 roku Vincent Ogé i 23 innych jego towarzyszy broni zostali aresztowani w Hinche po niepowodzeniu ich chwalebnego pokazu broni. (Źródło: Rouzier, S. Uniwersalny słownik geograficzny i administracyjny Haiti, tom 3. Port-au-Prince: Aug A. Heraux, 1927, s. 24 ).
Podczas niepodległości Dominikany był częścią sąsiedniego terytorium. Rok później kolumna Gwardii Narodowej Marmolady zabrała ją dominikanom.

Coral 

Parafia św. Piotra w Koralie została założona w 1799 roku .

Dessalines - Marchand 

Założony 22 marca 1802 roku pod nazwą Marchand jako wioska, był stolicą Haiti podczas Pierwszego Cesarstwa. Stało się gmina w 1843 roku. Swą nazwę zawdzięcza Jean-Jacques Dessalines 

Fort Marc

Fort Marfranc część dwudziestu wojskowych struktur zbudowanych na terytorium Haiti po niepodległości w 1804 roku : Ten system obronny został skierowanych przeciwko ewentualnym powrocie francuskich, starych mistrzów kolonii Santo Domingo .

Twierdzy roztacza się widok na miasto Jeremie . To Lawrence Ferou , przywódca powstańców Haiti przeciwko francuskim, który kieruje budowę tego fortu, który wybrał lokalizację.

Twierdza została zbudowana na pozostałościach dawnego dworu francuskiego oficera pierwszego towarzystwie żandarmów, kapitan Marfranc, który również służył pod polskim Ogólne Władysława Jabłonowskiego 2 . Fortu rozciąga się również na miejscu starych chat slave.

Marfranc ( Mafran w kreolski ), to miasto w powiecie Jeremiasza

W murach tej twierdzy pochowano jednego z sygnatariuszy Aktu Niepodległości Haiti, Laurent Ferou , twórca tego fortu, urodzony na głównej Pinot na Stokach , zmarł w Jeremiasza w 1806 roku .Fort Marfranc jest teraz prawie całkowicie zniszczony.